| Beskrivelse Kort | BS2-2220 -2RS5K/VT143 |
| Salgsmerke | SKF - Spherical roller bearings |
| Aksel diameter | 100 mm |
| Utvendig diameter | 180 mm |
| Kulelagerets Bredde | 55 mm |
| Vekt | 5.500 kg |
| Tetning | Contact seals on both sides |
| Klaring/glapp | Normal |
| Boring | Tapered bore (1:12) |
| Holder | Sheet steel cage |
| Materiale | Standard bearing steel |
| Ytre Ring | Lubrication groove with lubrication holes on outer ring |
| Temperaturområde | -20 to +110 °C |
| Toleranseklasse | Dimensional accuracy PN. Running accuracy P5 |
| Versjon | Special grease (high pressure lithium soap grease) |
| Fabrikat | SKF |
| Lagertype | Sfæriske rullelager |
| Artikkelnummer | BS2-2220 |
Til toppen