| Beskrivelse Kort | BS2-2209 -2RS/VT143 |
| Salgsmerke | SKF - Spherical roller bearings |
| Aksel diameter | 45 mm |
| Utvendig diameter | 85 mm |
| Kulelagerets Bredde | 28 mm |
| Vekt | 0.660 kg |
| Tetning | Contact seal on both sides |
| Klaring/glapp | Normal |
| Boring | Cylindrical bore |
| Holder | Sheet steel cage |
| Materiale | Standard bearing steel |
| Ytre Ring | Lubrication groove with lubrication holes on outer ring |
| Temperaturområde | -20 to +110 °C |
| Toleranseklasse | Dimensional accuracy PN. Running accuracy P5 |
| Versjon | Special grease (high pressure lithium soap grease) |
| Fabrikat | SKF |
| Lagertype | Sfæriske rullelager |
| Artikkelnummer | BS2-2209 |
Til toppen