| Beskrivelse Kort | B71914 -E-2RSD-T-P4S-UL |
| Salgsmerke | FAG - Spindle bearings |
| Aksel diameter | 70 mm |
| Utvendig diameter | 100 mm |
| Kulelagerets Bredde | 16 mm |
| Vekt | 0.330 kg |
| Tetning | Non-contact seal on both sides |
| Arrangement | Single universal bearing |
| Ball Rekke | Single row bearing |
| Holder | Hard tissue cage |
| Kontaktvinkel | 25 degree |
| Smøring | High temperature grease |
| Materiale | Standard bearing steel |
| Preload | Light preload |
| Temperaturområde | -30 to +100 °C |
| Toleranseklasse | Dimensional accuracy P4 or ABEC 7. running accuracy P2 or AB |
| Fabrikat | FAG |
| feature lubrication hole | Without lubrication groove |
| Lagertype | Spindellager |
| Artikkelnummer | B71914 |
Til toppen